اهداف و چشم انداز

هدف فصلنامه مطالعات بین المللی کمک به تحقیق و انتشار مقالات سیاسی با رویکرد بین المللی است که به پژوهش عمیق و گسترده در باره مسائل سیاست منطقه  ای و جهانی پرداخته  اند.

1. اگرچه ترکیب هیأت تحریریه و مشاوران فصلنامه را بین‌المللی کرده‌ایم، شرط نخست همکاری و گرد هم آمدن هر یک از همکاران فصلنامه تعلق به سرزمین، دین و آیین، فرهنگ، هنر و ارزش‌ها و باورهای سرزمینی است که به آن تعلق داریم. در این مسیر، فصلنامه از همکاری و مطالب استادانی بهره می‌برد که ضمن قرار داشتن در مدار جهانی؛ هویت، وابستگی و باورهای ویژه‌ای به دستاوردهای فرهنگ و تمدن ملت خویش دارند.


2. اولویت اصلی فصلنامه به متونی است که قابلیت ارایه فرامرزی را دارا باشند. اگرچه مسایل ویژه کشور در هر شماره مورد توجه قرار گرفته است، اما هر یک از آن مقاله‌ها به نوعی موضوع بحث جامعه بین‌المللی نیز هستند.


3.به روز بودن، تازه بودن و فهم ضرورت‌های کشور و جامعه بین‌المللی. مقاله‌های فصلنامه مطالعات بین‌المللی همگام با مسایل مبتلابه کشور و جامعه بین‌المللی ارایه می‌شود.


4.سیاستگذاری در پرداختن به مسایل بنیادی و نظری. در این زمینه موضوع حقوق بشر، حقوق زنان، حکومت خوب، عدالت انتقالی، اخلاق و ارزش در روابط بین الملل، دیوان و محاکم کیفری بین‌المللی، تروریسم و سلاح‌های کشتار جمعی همواره مورد توجه قرار خواهند گرفت.


5.حقوق بشر تمرکز نخست متون فصلنامه است. موضوع حقوق بشر تخصص بیشتر اعضای شورای نویسندگان و مشاوران علمی بین‌المللی فصلنامه است. بیشترین متون هر شماره را مقاله‌های حقوق بشری شکل می‌دهند.


6.دوری از ارزیابی و داوری هنجاری و تلاش در پردازش علمی ـ پژوهشی به مجهولات، مسایل و چالش‌های کشور، منطقه و جامعه بین‌المللی. تلاش بر این است تا مقاله‌ها با معیارهای علمی ـ پژوهشی گزینش شوند.


7.تشویق و ترغیب به تعامل دانشگاهیان کشور به نقد استادان به نام دانشگاه‌های معتبر بیرون از کشور با ارایه دیدگاه‌های طرفین در قالب مقاله و نقد و بررسی.


8. تشویق به نگارش چندزبانی با چاپ مقاله‌های پارسی، انگلیسی و فرانسه.


9. ارایه و اطلاع‌رسانی به موقع و صحیح. به رغم محدودیت منابع مالی و انسانی فصلنامه، اطلاع‌رسانی به مراکز دانشگاهی از اهداف مهم فصلنامه است.

10. بررسی و تحلیل بازخوردهای چاپ مجله و تأمل در راهکارها و انتقادهای ارایه شده.

اکنون پس از تلاش های علمی همکاران دانشگاهی، فصلنامه مطالعات بین‌المللی توانسته است مخاطبین ویژه‌ای در داخل و خارج بیابد، وارد همکاری با دانشگاه های بین المللی و به نام و نیز سازمان‌های بین‌المللی از جمله کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، جنبش عدم تعهد، دانشگاه پنسیلوانیا، موسسه دانشگاهی اتحادیه اروپا در فلورانس و سازمان ملل متحد شود، از سوی دانشگاه‌های معتبر بیرونی به عنوان مجله ای وزین شناخته شود و با ورودی مقاله‌های خوب و ارزنده استادان داخل و خارج از کشور روبه‌رو شود، دانشجویان و پژوهشگران جوان و کوشای دکترای حقوق بین‌الملل و علوم سیاسی را به نگارش مقاله‌های ارزنده و قابل ارایه ترغیب کند و مورد عنایت سازمان‌ها و مراکز علمی ـ اجرایی کشور واقع شود. همه این ها دستاورد کمک‌های ارزنده دوستان و همکارانی است که تولید این فصلنامه را تنها از سر کمک به بخشی از تلاش‌های علمی کشور دیده‌اند. سپاسگزاری از همه آنها را وظیفه خود دانسته و مطمئنم که این دوستان هر یک به نوعی در پیشرفت علمی ـ پژوهشی کشور سهم مهم و ارزنده‌ای دارند.